Konkurs Młodego Muzyka 2019

Młody Muzyk Ludowy  45. Biesiada Koźlarska w Zbąszyniu

PROTOKÓŁ Z KONKURSU MŁODY MUZYK LUDOWY
zorganizowanego w dniu 15 września 2019 roku

 

Organizatorem konkursu było Zbąszyńskie Centrum Kultury i SML  w Zbąszyniu. Nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zbąszyńskie Centrum Kultury, SML w Zbąszyniu, LGD RK.
Konkurs odbył się w ramach 45. Biesiady Koźlarskiej – Leonardowi Śliwie – Mistrzowi co Go uczniowie w sercach mają.

Celem konkursu było wyłonienie najzdolniejszych młodych wykonawców, adeptów muzyki ludowej oraz uhonorowanie mistrzów prowadzących naukę gry na instrumentach ludowych.

W skład jury konkursu wchodzili specjaliści od tradycji ludowej i mistrzowie:
– Henryk Skotarczyk – emerytowany, wieloletni nauczyciel gry na instrumentach ludowych w PSM I st. w Zbąszyniu
– Adam Kaiser – muzyk ludowy, absolwent PSM I st. w Zbąszyniu, wybitny koźlarz, edukator w zakresie wiedzy o kulturze ludowej regionu kozła.
– Sławomir Pawliński – pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, choreograf i specjalista od folkloru

Jury w poszczególnych kategoriach oceniało wykonawców punktując za:
– dobór repertuaru
– technikę gry na instrumencie ludowym, autentyczność
– brzmienie
– ogólne wrażenie prezentacji programu muzycznego

W konkursie przyznano następujące nagrody:

Nagroda Mistrz i Uczeń
Jan Prządka i Oliwier Niemiec z Dąbrówki Wlkp.        PSM

Grand Prix Burmistrza Zbąszynia
Weronika Śliwa – klarnet Es z Przyprostyni                PSM

Kozioł do 14 lat
I miejsce – nie przyznano

II miejsce – ex aequo  Oliwier Niemiec z Dąbrówki Wlkp. i Dominik Kierecki ze Siedlca
nagroda specjalna SML –  Adam Ejchost – sierszenki ze Zbąszynia          PSM

Kapela koźlarska do 14 lat
I miejsce – Kapela koźlarska Oliwiera Niemca z Dąbrówki Wlkp. (Oliwier Niemiec – kozioł weselny, Martyna Mania – skrzypce)

II miejsce – Kapela koźlarska GOK Siedlec  (Dominik Kierecki – kozioł weselny, Julia Brudło – skrzypce)

Kapela koźlarska od 15 do 18 lat
I miejsce – Kapela „Formacja Kozioł” ze Zbąszynia (Olga Lauba – kozioł weselny, Bartosz Kluj – skrzypce)                                                            absolwenci PSM

II miejsce – Kapela „Ze Sini”  Zbąszyń (Łukasz Piątek – kozioł weselny, Justyna Trześniewska – skrzypce, Weronika Śliwa – klarnet Es)                            PSM

III miejsce – ex aequo

Kapela rodzeństwa Molendów ze Zbąszynia (Łukasz Molenda – kozioł weselny, Małgorzata Molenda – skrzypce)           absolwenci PSM

Kapela koźlarska Piotra Bimka Dąbrówki Wlkp. (Piotr Bimek – kozioł weselny, Julita Jędrzejczak – skrzypce, Kornelia Kleszka – klarnet Es)

 

Kapela koźlarska 19 lat i więcej

wyróżnienie – Kapela kozła białego z Przyprostyni ( Natalia Śliwa – kozioł weselny, Robert Bielaszewski – skrzypce)                 absolwenci PSM

 

Klarnet Es do 14 lat
Wyróżnienie – Marta Mania z Dąbrówki Wlkp.

Klarnet Es od 15 lat i powyżej
I miejsce – Kornelia Kleszka z Dąbrówki Wlkp.

II miejsce nie przyznano

III miejsce – Łukasz Molenda ze Zbąszynia                absolwenci PSM

Skrzypce, mazanki do 14 lat
I miejsce – Wiktoria Silska ze Zbąszynia                    absolwent PSM

II miejsce – Julia Brudło z Siedlca
III miejsce – Martyna Mania z Dąbrówki Wlkp.

Skrzypce, mazanki od 15 lat i powyzej
I miejsce – Bartosz Kluj                                  absolwent PSM

II miejsce – ex aequo

Kinga Grychta z Nowego Dworu i Justyna Trześniewska ze Zbąszynia  absolwent PSM
III miejsce – Małgorzata Molenda                     absolwent PSM

Śpiewacy Ludowi do 15 lat
I miejsce – Dominik Kierecki z Siedlca
II miejsce – ex aequo

Karolina Łochowicz z Dąbrówki Wlkp. i Wiktoria Fiłka z Nowego Kramska

III miejsce – Kamila Kostera z Starego Kramska
Wyróżnienie – Zuzanna Młynarczak z Nowego Kramska, Anastazja Spychała z Dąbrówki Wlkp.

nagroda specjalna SML w Zbąszyniu – Zofia Obst ze Zbąszynia i Anna Brudło z Siedlca

Nagroda specjalna im. Leonarda Śliwy 
Hanna Leśnik ze Zbąszynia                                                PSM