Sala koncertowa

3.12.2021 r. godz. 17:00

Koncert Książek Piano Duo

Zespół założony w 2012 roku przez Agnieszkę Zahaczewską- Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w czasie studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i Arie Vardiego. Wspólnie koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA).
W 2019 r. duet zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieł Schuberta na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy) oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną przyznaną przez Jury Młodych na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Suzany Szӧrenyi w Bukareszcie (Rumunia). W 2020 roku ukazała się płyta (DUX 1720) z suitami na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa. W 2021 roku zostali zwycięzcami II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii zespoły kameralne. Muzycy są beneficjentami programu stypendialnego „Młoda Polska”. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Krzysztof Książek

Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). Absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie student w klasie prof. Arie Vardiego. Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą. Ma w swoim dorobku ma kilka płyt CD, w tym nagrodzony „Fryderykiem” album „Apparition” nagrany z Agatą Zubel. W 2014 r. otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana. W 2015 r. nominowany do „Paszportu” Polityki.

 

Agnieszka Zahaczewska-Książek

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Od 2015 r. związana z Akademią Muzyczną w Katowicach, najpierw jako studentka w klasie prof. Wojciecha Świtały, a obecnie doktorantka prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.

Współtworzy trio fortepianowe-Trio Legend. Zespół otrzymał II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2018) oraz I nagrodę na XXVI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (2019). Obecnie trio studiuje w klasie prof. Chia Chou w Kunstuniversität w Grazu.